Spotkania szyciowe w Szyciarni stały się już chyba tradycją. Spotykamy się już od roku, prawie co tydzień, więc niektórzy mają już niezłą wprawę. Ścieg kryty, wypychanie, nacinanie...to tematy poruszane na placu zabaw :-). Wiele różnych zwierzaków (i nie tylko) już uszyliśmy. Mam nadzieję, że wiele też ich jeszcze przed nami.
Poza stałymi bywalcami, wciąż odwiedzają nas też nowe osoby, i oczywiście zapraszam serdecznie wszystkich!
Jak to się dzieje? Otóż wszystko zaczyna się od przygotowań, które bywają różne... Bo czasami przygotowuję Wam tkaniny i wykroje, a Wy wszystko robicie sami :-). A czasami "podszywam" już część, aby Wam było prościej. Zawsze każda przygotowana sztuka jest inna, i zawsze jest ich więcej, aby ostatni wybierający też miał z czego wybrać.
Zatem, jak przychodzicie, zaczynacie od wybierania:
W zeszłym tygodniu szyliśmy owieczki, więc wybieraliście przód, który był już skrojony i przygotowany, oraz polarek minky, na tył przytulanki.
Czasami potrzebna jest pomoc przyjaciółki. Rodzicom, raczej nie pozwalam pomagać, w końcu to ma się podobać wykonawcy. Co, wcale nie przeszkadza i rodzicom i babciom, wybrać i uszyć swoją własną, wymarzoną owcę :-)
A tu tyle kolorów :-).
Z owcami sprawa była prosta, bo wyjątkowo ominęło Was odrysowywanie szablonu.
Po dokonaniu wyboru, trzeba wszystko przygotować do szycia.
W tym celu korzystamy szpilek, które odpowiednio wpięte nie przeszkadzają w czasie szycia.
W kolejnym kroku ćwiczymy cierpliwość, czyli ustawiamy się w kolejce do maszyny. Ten czas można wykorzystać na ploteczki, albo zawarcie nowej znajomości. Korzystamy z jednej maszyny, ponieważ większość uczestników to dzieci, a one nie mogą jeszcze samodzielnie (bez opieki osoby dorosłej) szyć na maszynie. Kiedy wiem, że na zajęciach będą dorosłe, samodzielne osoby, wtedy maszyn jest więcej.
Wracając do naszej owcy...była kolejka :-)
Aż w końcu przychodzi ten moment, kiedy się zasiada do maszyny! I każdy sam szyje; ja tylko czasami trochę pomagam utrzymać kierunek szycia. Czy jak powiedziała 6-letnia Małgosia swojej babci: "sama szyłam, pani tylko trzymała materiał".
Oczywiście zaczynamy od odpowiedniego ułożenia szytej rzeczy i czasami jest to też "chwila dla reportera".
Niektórzy szyją już sami. Nasza maszyna ma "wolny bieg", więc można szybkość szycia dobrać do umiejętności szyjącego.
Chwilami - szczególnie na ostrych zakrętach- szyjemy na 3 ręce :-)
A po szyciu, najczęściej macie takie miny:
Uff...
Po szyciu na maszynie, wracacie do stołu, wyjmujecie szpilki, pamiętając, aby od razu włożyć je do pudełeczka. Odcinamy, wycinamy, nacinamy i przewracamy swoją pracę na prawą stronę. I już coś widać!
I następuje wypychanie! Oj przyjemna jest ta kulka silikonowa. Ale czy jest to łatwe zadanie? Na to pytanie odpowiecie sobie sami, jak nas odwiedzicie :-)
PPo wypchaniu zwierza, należy go zaszyć ściegiem krytym - to nic strasznego, mam swoje sposoby, aby każdemu ścieg wychodził po mistrzowsku! Mamy też - magiczne- znikające pisaki, żeby naszkicować mordkę.
Mało tego mamy również - magiczne pisaki, które nie zejdą w praniu:
Kiedy mamy wolniejszą chwilę, między grupami, i starsi i młodsi, chętnie przyglądają się maszynie, odkrywając jej tajemnice :-)
ściegi...
wzorki...
Oczywiście swoje prace zabieracie ze sobą...
Często też pytacie w jakim wieku są uczestnicy warsztatów w Szyciarni.
Otóż najmłodsza dziewczynka, jak zaczęła przychodzić miała 3 lata. Nawet z podwyższeniem nie sięgała do pedału od maszyny, za to pięknie nauczyła się prowadzić materiał pod maszyną.
Najstarsza pani ma lat 70+, i twierdzi, że tyle się w życiu naszyła, ale nigdy tak ładnie i miło, jak ze mną.
Przychodzą oczywiście też chłopcy, i to nie raz, nie dwa, a raczej systematycznie.
Oczywiście, młodsi przychodzą ze starszymi: z mamą, tatą, babcią, siostrą, ciocią...bo czasami każdy potrzebuje pomocy, czy wsparcia. No, a przede wszystkim, szycie to nie zabawa, choć można miło i twórczo spędzić czas.
Wszystkie nasze zajęcia i prace, możecie obejrzeć na profilu FB Szycie u Koty.
Zapraszam!